Doğru Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Kadın- erkek fark etmeksizin saç bakımı, kişisel bakım için son derece mühimdir. Saç derisinin sağlıklı olması dökülmeyi azalttığı gibi, kepek oluşumunun da önlenmesine ve saçın yağlı görünümünün yok olmasına yardımcı olur. Bu nedenle saç bakımı, hayatın bir rutini haline getirilmelidir. Aksi takdirde saçlarınız kısa sürede sağlığını kaybederek istemediğiniz görüntülere yol açabilir. Peki bunun için ne yapmalısınız? İşte, doğru saç bakımıyla ilgili bilmeniz gereken detaylar 

 Saç Yıkama Nasıl Olmalıdır? 

 Saç, yıkanmadan önce taranmalıdır. Bu yöntem, saçlarınızışampuanı daha iyi emmesine ve saç kırıklarınızın azalmasına neden olur. Ardından saçlarınızı ılık suyla, saç derinize ve yapısına uygun bir şampuanla yıkamalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntıysa şampuanınızın miktarı olacaktır. Yüksek miktarda şampuan kullanmanız, aksine saçlarınıza zarar verir. Bir tatlı kaşığı kadar şampuan kullanmanız saçlarınızı derinlemesine temizlemek için yeterli olacaktır. Şampuanı saçınızda iyice köpürttükten sonraysa saç diplerinize masaj yaparak uygulamalı ve ardından yine ılık suyla iyice durulamalısınız. 

 Saç, Nasıl Taranmalıdır? 

 Çoğu insan saçlarını kökten taramaya başlar. Ancak bu daha fazla saç kırılmasından başka bir sonuç doğurmaz. Bu nedenle önce karışıklığa sebep olan saç uçları açılmalıdır. Saç uçlarının iyice taranması kolay hale geldikten sonra kökten uca doğru taranmalar yapılmalıdır. Tarakların ucu saç tellerine zarar verebileceğinden ötürü, elle taramayı da tercih edebilirsiniz. 

 Saç, Nasıl Kurutulmalıdır? 

 Saç kurutma makinesi kullanılırken en sıcak ayara getirmemeye özen göstermelisiniz. Gelen ısınıçok yüksek olması saçlarınızın kabarmasına neden olabilir. Bu nedenle saçlarınızı öne bir havlu yardımıyla kurutmalı, bir süre bekledikten sonra kurutma makinesiyle işleme geçmelisiniz. Saçlarınızın kuruduğunu hissettiğiniz andaysa kurutma işlemini sonlandırmalısınız. Eğer saçlarınızda boya varsa da, kurutma işlemini çok fazla uzatmamalısınız. Bunun en büyük nedeniyse saçınıza zarar veren boyaların kurutma işlemiyle etkisinin artacak olmasıdır. Bu aşamada saç boyama sıklıklarınızı da düzenlemeniz önemli. Saçlarınızı Ne Sıklıkla Boyamalısınız?” yazımızla saç boyama rutinlerinizi düzenleyebilirsiniz! 

 Saçlarınızı Ne Sıklıkla Kesmelisiniz? 

 Saç uzaması, saçın yapısına göre kişiden kişiye göre değişebilir bir durumdur. Ancak sağlıklı bir saç genellikle 4-6 hafta arasında uzadığını gösterir. Eğer ki saç boyunuzu sabit tutmak istiyorsanız bu süre zarfında saçınızı kesmemelisiniz. Saçlarınızı en doğru kesme sıklığı 4-6 ay olacaktır. Boy çok fazla kısaltmak istenmese bile bu zaman aralığında az da olsa kırıklardan alınmalı, saçların yeniden sağlıklı uzamaya devam etmesi desteklenmelidir.  

 Canlandırıcı Saç Maskesi 

 Malzemeler 

  • Yarım avokado 
  • Bir yumurtanın sarısı 
  • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı 
  • Bir tatlı kaşığı bal 

 Yarım avokadoyu iyice ezdikten sonra diğer malzemelerle birlikte karıştırın. Ardından saç diplerinden uçlara doğru dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Saçınızı bir havluyla sardıktan sonra kurutma makinesiyle düşüısıda başınızı ısıtın. Yirmi dakika kadar bekledikten sonra saçınızı açın ve iyice durulayın. Saçınıza canlılık katacak bu maskeyi haftada bir uygulamayı ihmal etmeyin! 

You May Also Like

Erkek Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıvırcık Saç İçin Saç Bakım Önerilerini Listeledik!

Saç Nezlesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her Saç Tipine Uyum Sağlayan Yeni Nesil Bakım: Akıllı Şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir