Hint Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

 Hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilen Hint yağı, zengin içeriğiyle cilt bakımında etkin olarak  kullanılan yağlardan biri. Sivilce karşıtı bakımdan; saç derisine kadar etki eden bu yağın faydalarıyla ilgili daha detaylı bilgiye ne dersiniz? İşte, Hint yağı’nın faydaları hakkında bilmeniz gereken her şey…

Hint Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

-Hint yağı, akne oluşumlarını azaltır.

 İltihap ve yağlanma sonucu ortaya çıkan sivilcelere karşı kullanılabilecek en doğal içeriklerden biri de Hint yağıdır. Hint yağı, iltihap giderici özelliğiyle akne, sivilce oluşumlarına karşı savaşır. Cildin sebum dengesini düzenleyerek pürüzsüz cilt oluşumunu destekler.

– Hint yağı, yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar.

 Hint yağı, doymamış yağlar bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra vitamin kaynakları da bol miktarda Hint yağının içeriğinde bulunur. Hint yağı, bu kaynakları sayesinde yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar. Cilde bir bariyer oluşturarak enfeksiyon risklerine karşı deriyi savunur.

 –Hint yağı, cildi nemlendirir.

 Cildin dış yüzeyindeki su kaybı, cildin nemini kaybetmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu yüzden cildin nem dengesini korumak son derece önemlidir. Hint yağı, cilde suyu hapsederek cildin nemlenmesini sağlar. Son derece doğal bir içeriğe sahip Hint yağını cildinize nemlendirmek adına düzenli olarak kullanabilirsiniz!

 –Hint yağı, saç köklerini güçlendirir.

Hint yağı, saç tellerini besleyerek saç köklerini güçlendirir. Özellikle kuru saçlara etki eden bu yağ, kafa derisinin de nemlenmesine katkı sağlar. Saçların esnekliğini artırarak kopma ve kırılmaları önler. Yeni saç köklerinin de çıkması için Hint yağının saç çoğaltıcı özelliklerinden yararlanılabilir.

– Yaşlanma etkilerini azaltır.

Yaş almakla beraber ciltteki hücreler yenilenme hızını azaltır ve ciltte hapsolan ölü hücreler, kırışıklara neden olur. Kadınların korkulu rüyası kaz ayakları ve ince çizgi oluşumları da bu sorundan kaynaklıdır. Bu nedenle cildin yaşlanmasını yavaşlatmak için hücre yenilemeyi destekleyici içerikler kullanılmalıdır. Hint yağı da bunlardan biridir. Hint yağı, cildi sıkılaştırır ve yaşlanma belirtilerinin, leke oluşumlarının azalmasını sağlar.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

 Hint yağı doğrudan cilde uygulanabileceği gibi; sabit yağlarla da karıştırılarak cilde uygulanabilir. Eğer ki saça olan faydalarından yararlanmak amacıyla kullanılıyorsa; saç kremlerine eklenmesi uygun olacaktır. Şimdi sizin için hazırladığımız; Hint yağı maskesi ve Hint yağı saç maskesi ‘ne bir göz atalım!

Hint Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hint yağının nemlendirici özelliklerinden yararlanmak için evde bulabileceğiniz birkaç basit malzemeyle çok kolay maske yapabilirsiniz! Bunun için sahip olmanız gereken malzemelerse; bir yemek kaşığı kadar Hint yağı, bir su bardağı kadar nemlendirici ürününüz ve bir yemek kaşığı kadar da doğal zeytinyağı… Bu üç ürünü bir kapta harmanladıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz! Biraz sürdükten sonra bile etkilerini gözlemleyebileceğiniz bu yağı, sabah- akşam kullanabilirsiniz.

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 Argan yağının saça faydalarını hemen hemen hepimiz biliyoruz. Peki bu etkiyi daha güçlü hale getirmeye ne dersiniz? %100 saf olarak satın aldığınız argan yağına, biraz jojoba yağı, biraz da tatlı badem yağı ekleyin. Ardından birkaç damla kadar Hint yağını bu karışıma ekleyin. Bir bardak ılık suyla yağları iyice karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yağdan iyice arındırarak yıkayın!

You May Also Like

Her Saç Tipine Uyum Sağlayan Yeni Nesil Bakım: Akıllı Şampuan

Doğru Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Üzüm Çekirdeği Yağı’nın Mucizevi 6 Faydası 

hangi cilt tipine sahipsiniz?

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir