Kıvırcık Saç İçin Saç Bakım Önerilerini Listeledik!

Görünüşü çok güzel olan ve pek çok kadının sahip olmak istediği kıvırcık saç, bakımı en zor olan saç şekillerinden biridir. Saç buklelerini ve dalgalarının her gün değiştiği, nemden, sıcaklık değişiminden çok çabuk etkilenen ve kabardığında çok da etkileyici bir görüntü oluşturmayan kıvırcık saç için özenli bir bakım rutini oluşturulmalıdır. Kıvırcık saç  bakım rutini için önerileri derlediğimiz bu yazımızdan kıvırcık saç bakımının incelikleri ve püf noktaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saçınıza iyi gelen saç bakım kremi kullanın!

Her saç tipi için kullanılması önerilen saç bakım kremleri, kıvırcık saçlara sahip olan bireylerin saç bakım rutininde olmazsa olmazlar arasında. Kıvırcık saçlar, düz ve dalgalı saçlara kıyasla daha kuru bir yapıda olduğu için daha çabuk kırılır. Dolayısıyla saç bakım kremi kullanmak kıvırcık saçlar için bir tercih değil, bir zorunluluk kabul edilebilir.

Saçınızı yıkarken çok fazla karıştırmamaya ve sert  hareketlerle yıkamamaya dikkat edin!

Saçlarınızı yıkarken fazla karıştırmamaya dikkat edin. Kıvırcık saç kendiliğinden karışık bir saç olduğu için çok fazla karıştırmanız kötü ve istenmeyen bir görünüme yol açacaktır. Daha yumuşak hareketler ile saçınızı yıkamanız  buklelerinizin şeklinin daha az bozulmasını sağlar.

Tarak seçiminde doğru tarağı seçin!

Saçınızı uygun tarak seçmeniz daha sağlıklı bir görünüm için önemlidir. Çünkü tarak seçimi saçınızın kıvırcıklarını ve görünümünü etkileyen önemli bir faktördür. Saç fırçası ve küçük aralıklı-dişli taraklar tercih etmek yerine daha kalın uçlu ve dişli geniş aralıklı taraklar tercih ederek daha güzel buklelere sahip olabilirsiniz.

Saç açıcı krem ve spreylerden faydalanın!

Kıvırcık saça sahip olan insanların en önemli sorunlarından biri de saçları tararken çok kolay taranmaması ve buklelerin çabuk açılmamasıdır.  Saçınızı daha kolay açabilmek ve daha kolay tarayabilmek için saç açıcı spreylerden ve saç spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Saçınızın ıslaklığını alıp daha sonra kurulayın!

Kıvırcık saç bakımından yapılan en büyük hatalardan biri de kurutma konusunda yapılmaktadır. Saçınızı kurutmadan önce  saçınızın ıslaklığını almak ve daha sonra kurutmak daha sağlıklı bir saça sahip olmak için önemlidir. Ayrıca saçınızı ıslakken kurulamak da sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Saçınıza en uygun şampuanı tercih edin!

Saç tipinize uygun şampuan seçmek daha belirgin buklelere sahip olmanıza yardımcı olur. Kıvırcık saçlarınız için şampuan tercihinde bulunurken kıvırcık saçlar için özel olarak geliştirilmiş formüllere sahip şampuanları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Saç düzleştirmeden kaçının!

Kıvırcık saçlara sahip olan kadınlar saçlarını düzleştirmeden kaçınmalarında fayda var. Çünkü fön çektirmek ya da düzleştirici yardımıyla saçı düzleştirmek saçın yüksek ısı ile karşı karşıya gelmesi anlamına gelmektedir. Yapısı itibariyle kolay düzleşmeyen bu saç tipinin yoğun ısıya uzun süre maruz kalması, saçın yanmasına ve daha sağlıksız bir görünüme kavuşmasına neden olur. Ayrıca saç yapısında da değişikliklere neden olabilir.

 

You May Also Like

Erkek Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Nezlesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her Saç Tipine Uyum Sağlayan Yeni Nesil Bakım: Akıllı Şampuan

Doğru Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir