Saçlarınızı Ne Sıklıkla Boyamalısınız?

saç boyama

Günümüzde kadınlar, birçok farklı sebebe bağlı olarak saçlarını boyamayı tercih edebiliyor. Kimi beyaz saçların görüntüsünü kötü etkilediğini düşünerek; kimi ise aynı saç renginden sıkıldığı için saç renginde değişiklikler yapmak isteyebiliyor. Belirli aralıklarla boyandığı takdirde bir sorun yaratmayacak bu kimyasallar, sıklıkla kullanılması durumunda saç köklerini ve derisini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle de her ne sebeple olursa olsun, saç boyama işlemlerinizi belirli aralıklarla yapmalısınız. Peki, saçınızı ne sıklıkla boyamalısınız? İşte detaylar…

Saçlar Ne Sıklıkla Boyanmalı?

Saç boyaları, saç pigmentlerini değiştirecek kadar güçlü bileşenlere sahip olduğundan; uzmanlar iki boyama arasında en az dört haftalık bir sürenin olması gerektiğini belirtiyor. Özellikle de saç diplerini açmak için kullanılan saç açıcıları kullanıldıysa bu sürenin uzaması da gerekebilir. Mümkünse 6-7 hafta kadar saç açma işlemlerinden sonra beklenilmesi gerekiyor. Ancak yine de saç diplerinizin görüntüsü siz rahatsız ediyor ve bu kadar süre geçmeden boyama yapmak istiyorsanız, gerekli saç bakımlarını da ihmal etmemelisiniz. Saçlarınızı yumuşatacak, saç derinizi yumuşatacak ve yenileyecek bakım ürünlerini, şampuanlarını ve saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, doğanının bize sunduğu mucizelerden de yararlanmanız bu kimyasalların saçınıza verdiği zararı minimize etmeye yardımcı olabilir. Evde saç bakımı uygulamalarıyla kolayca bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün! 

Sık Sık Saç Boyatmanın Zararları

  • Saç derisi tahriş olmaya başlar. Cilt yanıkları, sivilce oluşumu, yanma hissi gibi etkiler görülebilir.
  • Çok fazla boyanan saçlar; kopmaya ve kırılmaya başlar. Aynı zamanda saç telleri yanabilir. Bu nedenle saç dökülmesi sorunları yaşayabilirsiniz.
  • Sık sık saç boyama , saç pigmentlerini olumsuz etkilediğinden saçların kurumasına ve sertleşmesine neden olabilir. 
  • Saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasallara sık sık maruz kalmak saç derisi yanı sıra vücutta diğer alerjenik reaksiyonlara da sebep olabilir. 

Hangi Saç Boyasını Tercih Etmelisiniz?

Şu an bir markete gittiğinizde bile, yüzlerce farklı çeşit saç boyasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak hangisini almanız gerektiği konusunda soru işaretleriniz varsa, işte doğru yerdesiniz! Çünkü size en uygun  saç boyası satın almak zannedildiği kadar kolay bir tercih değildir. Saç boyası satın alırken özellikle ürünün içeriğine dikkat etmelisiniz. Mümkünse doğal saç boyalarını tercih etmeniz ise en doğrusu olur. Ancak bu ürünlerin, piyasadaki diğer ürünlere göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Tercihiniz yine de kimyasal boyalar olacaksa; daha koyu tonları tercih edin. Neden mi? Açıcıların zararlı etkilerinden kurtulmanız için koyu tonlar çok daha makuldur. Bunun yanı sıra, saçlarınızı açmak istiyorsanız da birden ton değişikliği yapmak pek doğru olmayabilir. Saçınızın bir işlem esnasında 6-7 ton kadar açılmasından ziyade, 2-3 işlem boyunca ton ton açılması saçlarınıza daha az verecektir. Bu nedenle saç renginizde değişiklik yapmak istediğinizde birkaç ton farklı saç boyalarını kullanmaya başlayın. En önemlisi, boyaların içerisinde yer alan kullanma kılavuzunu okumayı ihmal etmeyin. Herhangi bir yan etki yaşarsanız, devam etmesi durumunda doktorunuza başvurun.

Saçlarınızın her zaman canlı ve hacimli görünümünü koruması, saçlarınız rüzgarla dans ederken gülümsemeniz dileğiyle!

Mutlu Günler…

You May Also Like

Erkek Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıvırcık Saç İçin Saç Bakım Önerilerini Listeledik!

Saç Nezlesi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her Saç Tipine Uyum Sağlayan Yeni Nesil Bakım: Akıllı Şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir